• (0372) 252 10 49
  • Merkez, Zonguldak

Haber Detayı

2021-2022 SEZONU YEREL AMATÖR LİG MÜSABAKALARINDA COVİD-19 SALGINI NEDENİYLE UYGULANACAK TEDBİRLERE İLİŞKİN ESASLAR

2021 2022 sezonu yerel amator lig musabakalarinda covid 19 salgini nedeniyle uygulanacak tedbirlere iliskin esaslar

 1- 2021-2022 Sezonunda Covid-19 salgın hastalığından dolayı Yerel Amatör lig müsabakaları organizasyonuna ilişkin özel koşulları belirlemek amacıyla düzenlenmiş olan bu esaslar Yerel Amatör Lig müsabakalarına katılan kulüplerin yönetici, teknik adam, futbolcuları, seyircileri ve diğer görevlileri kapsar.

2- Saha ve statlarda müsabakalar öncesinde, esnasında ve sonrasında sağlık ve hijyen uygulamalarının düzenlenmesi ve uygulanması hususundaki sorumluluk İl Tertip Komitesine ve ev sahibi kulübe aittir.

3- Kulüpler, müsabakalarda yer alacak futbolcuları, teknik adamları ve diğer tüm görevlilerini iş bu esaslarda belirtilen sağlık tedbirlerine ilişkin hususlar hakkında bilgilendirmek zorundadır.

4- T.C  Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen aşı takvimi doğrultusunda iki doz aşı olan yada  Covid-19 hastalığını geçirmiş olup bir  doz aşı olan kişiler  aşı sertifikasını göstererek müsabaka isim listesinde yer alabilirler.

5- T.C. Sağlık Bakanlığınca belirlenen aşı takvimini tamamlamış kişiler, son aşı tarihlerini takip eden 14.günden itibaren 180 gün süre ile müsabaka isim listesine yazılabilirler.

6- Covid-19 hastalığını geçirip izolasyon sürecinin üzerinden 180 gün geçmemiş olan kişiler müsabaka isim listesine yazılabilirler.

7- Aşı sertifikası olmayan kişiler, müsabakadan en fazla 48 saat önce PCR testi yaptırmaları ve test sonuçlarının negatif olması şartıyla müsabaka isim listesine yazılabilirler.

8- TFF tarafından her müsabakaya bir sağlık görevlisi atanır. Müsabaka oynayacak kulüp yetkilileri müsabakadan 30 dakika önce müsabaka isim listesinde yazılı tüm futbolcu, yönetici ve teknik ekibin Aşı sertifikalarının ve PCR  Test sonuçlarının çıktılarını düzenleyecekleri ayrı bir amatör müsabaka isim listesine ekleyerek müsabakada görevli saha komiseri aracılığıyla  görevli sağlık memuruna teslim etmeleri zorunludur. Sağlık görevlileri Aşı sertifikası ve PCR testi çıktılarını inceleyerek müsabaka isim listesinde bulunan yönetici, teknik kişiler ve futbolcuların saha içinde bulunup müsabakalarda görev yapmalarına onay verir. Görevli olduğu müsabakaya mazereti nedeniyle gidemeyen sağlık görevlisinin yerine saha komiseri bu görevi yerine getirir.

9- Aşı sertifikalarının ve PCR test sonuçları çıktılarının bulunduğu amatör müsabaka isim listesi sağlık görevlisinin incelemesinden sonra saha komiserine teslim edilecektir. Saha komiseri teslim aldığı liste ve belgeleri arşivlenmek üzere ASKF lere teslim edecektir.

10- Kulüpler Aşı sertifikaları ve PCR test sonuçlarına varsa itirazlarını müsabakadan sonra en fazla 24 saat içinde talimatlara uygun şekilde yapabilirler.

11- Kulüplerin futbolcularına yaptırdıkları COVİD-19 PCR testi sonuçlarına göre pozitif vakalar ve hastalığı geçirmekte olanlardan dolayı müsabakalar ertelenemez.

12- Kulüplerin pozitif vaka veya hastalığı geçirmekte olan futbolcuları nedeniyle, oynama uygunluğu olan futbolcuların sayısının 9 un altına inmesi nedeniyle müsabakaya çıkamamaları halinde, anılan kulüp/kulüpler hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilmekle birlikte, anılan kulüp/kulüpler için Futbol müsabaka talimatının 24.maddesi hükümleri uygulanmaz.

13- 2021-2022 Sezonu Yerel Amatör Lig müsabakaları seyircili oynanır. saha ve tesislere girişlerde seyircilerin maske takması zorunludur. Maskesi olmayan kişiler tesislere giriş yapamaz. Seyirciler en az 1,5 metre mesafe bırakarak tribünlere giriş ve çıkış yapabilirler. Tribünlerde en az  1,5 metre aralıklı otururlar. Arka sıradaki oturma düzeni, arada bir sıra boş bırakılmak suretiyle ön sıraya çaprazlama olarak oturma düzenli olacaktır.

14- Müsabakalarda görev yapacak tüm görevlilerin Aşı sertifikası zorunlu olup, tüm görevlilerin sürekli maske takmaları zorunludur.

15- Müsabaka esnasında saha içinde ve teknik alanda bulunması gereken kişiler,( kulüplerin müsabaka isim listesinde adı bulunanlar, Hakemler , saha komiseri, müsabaka tesis müdürü, sorumlusu, Federasyon temsilcisi, sağlıkçı ve  sedyeci ) dışında kimse bulunamaz. Soyunma odası koridorlarına, sahada ve teknik alanda bulunabilecek kişiler haricinde kişilerin giriş çıkışları yasaktır.

16- Yedek kulübelerinde Futbolcu ve diğer kişiler aralarında bir koltuk boş bırakılarak oturması zorunludur.

17- Müsabaka öncesi, devre arası ve müsabaka sonunda takımlar ve hakemler ayrı ayrı zaman diliminde sahaya çıkacak ve sahadan ayrılacaktır. Müsabaka öncesi hakemler tarafından yapılan teçhizat kontrolü, seremoniden önce saha içerisinde  yapılır ve oyuncuların birbirleri  ve hakem ile arasındaki mesafenin en az 1,5 (bir buçuk) metre olmasına dikkat edilir. Protokol  tribünü selamlanır ve tokalaşma yapılmayarak para atışına geçilir.

18- Saha ve tesislerde kullanılan tüm alanlar ve soyunma odalarının yüzeysel dezenfeksiyonu sağlanarak hijyen kurallarına uyulması, bu alanlara dezenfeksiyonların sağlanması için el antiseptikleri konulması zorunludur.

19- Müsabaka öncesi ve sonrasında sahada Foto muhabiri dışında medya mensubu bulunamaz. Foto muhabirleri müsabaka öncesi sahaya girip maç başladıktan sonraki 10 dakika içinde görevini yapı saha dışına çıkar. Gerekli kontrol müsabaka boyunca müsabakada görevli olan Saha komiseri tarafından sağlanır.